Деякі категорії українців можуть отримати ваучер від центрів зайнятості для фінансування навчання в закладах професійно-технічної, фахової передвищої або вищої освіти.
Право на ваучер мають особи, які вже мають освіту, не зареєстровані як безробітні у службі зайнятості та протягом останніх трьох років не проходили навчання за кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. До таких категорій належать громадяни віком від 45 років із страховим стажем понад 15 років, ветерани та учасники бойових дій, внутрішньо переміщені особи, люди з інвалідністю, а також ті, хто отримав поранення внаслідок військової агресії або перебував у полоні.
Для отримання ваучера необхідно обрати спеціальність, професію та навчальний заклад, після чого подати заявку дистанційно або особисто звернутися до центру зайнятості з відповідними документами. Протягом 90 днів після отримання ваучера необхідно укласти договір із закладом освіти.
Максимальна сума ваучера становить 30 280 грн. Якщо вартість навчання перевищує цю суму, різницю покриває або сам здобувач освіти, або роботодавець.
Ваучер можна використати для здобуття професій у сферах ІТ, будівництва, транспорту, освіти, медицини, сільського господарства, соціального обслуговування тощо. Людина має право самостійно обирати професію, навчальний заклад в Україні та форму навчання (денну, заочну або дистанційну).
За даними Міністерства економіки, у 2024 році держава вже спрямувала 327 млн грн на навчання 23 тисяч українців, які скористалися ваучерами. Найбільш популярними напрямками стали медсестринство, психологія, дошкільна освіта, медицина, а також професії кухаря, водія, тракториста та кондитера.