Інтерв’ю Лілії Гриневич щодо майбутніх змін в освіті

Ministr_noviy_interviuЛіліє Михайлівно, чи правда, що ви вагалися, коли приймали пропозицію очолити Міносвіти?

Я справді вагалася. Основна причина — проект базового закону «Про освіту», який невдовзі голосуватиметься в парламенті. Ми нарешті доопрацювали й підготували до першого читання цей важливий законопроект. Цьому передували дуже широке обговорення і напружена праця. Не тільки моя і парламентського комітету, а й дуже широкого кола експертів, громадянського суспільства. Для мене надзвичайно важливо довести справу до кінця і прийняти закон на цій сесії парламенту. Але мою кандидатуру висунули обидві фракції, які створили коаліцію. Якось так склалося, що вони не бачили альтернативи. Я вирішила, що цей виклик треба приймати, треба йти і треба працювати там, де я справді можу виправдати надії і бути кориснішою.

Чи обговорювали ви в коаліції голосування за закон «Про освіту», погоджуючись на крісло міністра? Була така умова з вашого боку?

Я не ставила ультиматуму, бо не люблю, коли розмовляють мовою ультиматумів. Я звикла доводити свою позицію. Переконана, що з посади міністра зможу переконати парламент у необхідності прийняти доопрацьований закон. Об’єктивно — це зрілий якісний документ, який забезпечує справжню реформу в освіті. Розраховую на підтримку народних депутатів і громадських діячів у сфері освіти, котрі відстоюють цей закон. Навіть перед тими силами в парламенті, які, на превеликий жаль, не поділяють ідеології закону. Зокрема переходу до нових змістових стандартів 12-річної школи, орієнтованих на європейські цілі.

Як працюватимете з профільним парламентським комітетом і Національним агентством із забезпечення якості вищої освіти (НАЗЯВО)? У першому, після того, як ви вийшли, не залишилося, фактично, потужних фахівців, у другому — є одіозні фігури люстрованих чиновників, про яких ви самі казали, що їх там не повинно бути.

Ви маєте рацію з приводу НАЗЯВО. Корабель під назвою “НАЗЯВО” вирішив плисти взагалі без найменшої координації з системою освіти. Так вирішили обрані туди люди. Але це не вихід —через кількох осіб руйнувати орган, який є основою системи забезпечення якості вищої освіти. Блокування роботи НАЗЯВО гальмує створення і запуск незалежних центрів оцінювання якості вищої освіти, процедур, а також роботи людей, котрі можуть наповнити новим змістом нову систему. НАЗЯВО ми змушені запускати в тому складі, який обрано. Натомість потрібно виправити процедурні моменти, визначити постановою Кабінету міністрів штатний розпис цього агентства, вирішити організаційні речі, які було упущено.

Сергія Квіта вважають фахівцем у сфері вищої освіти, вас — у сфері шкільної освіти. Ви згодні з такою оцінкою?

Міністр повинен працювати з усією освітою і наукою. Я справді добре знаю загальну середню освіту, але не тільки. Упродовж двох скликань Верховної Ради я очолюю профільний парламентський комітет. Нагадаю, що новий закон «Про вищу освіту» доопрацьовувався на нашому майданчику, як, до речі, і новий закон «Про наукову і науково-технічну діяльність». Ключові виклики зараз лежать і в дошкільній, і в загальній середній, і в професійно-технічній, і у вищій освіті. Ми такою мусимо розбудовувати сектор освіти дорослих. Слід виводити зі сфери маргіналізації українську науку і будувати нову систему фінансування науки, яка може вберегти вітчизняну науку від відпливу найкращих науковців за кордон. Треба компенсувати певну неувагу до цих сфер. Є дуже широкий спектр завдань.

Чию саме неувагу треба компенсувати?

Освіти і науки немає серед пріоритетів країни. Неспростовний доказ цього — їх фінансування. Суспільство у своєму дискурсі також не приділяє вдосталь уваги освіті та науці. Немає розуміння того, що на базі освіти будуються наступні покоління, хоч би як пафосно це звучало. Я тут хочу сказати про ключову річ. Нам потрібна інша освітня політика, яка має привести до європейської України. Щоб кожна дитина, незалежно від її місця проживання, соціального статусу, матеріального забезпечення, могла отримати освіту, яка їй дасть шанс на успішне життя. Сьогодні так не є. У нас сьогодні для багатих і забезпечених є краща освіта, кращі школи, кращі вчителі. І значно гірші можливості для бідних. Це поглиблює і репродукує бідність. Тому я вважаю, що європейська освіта — це освіта освіченого загалу, а не окремої еліти. І навіть якщо еліті вдається дати своїм дітям чудову освіту в хороших школах, треба розуміти, що потім цим дітям доведеться жити в поділеному, злиденному суспільстві з високим рівнем злочинності і низьким — культури. І все це вирішує освіта.

У сфері освіти багато проблем, але які ви вважаєте найгострішими, з чого почнете свою роботу як міністр?

Є кілька дуже болючих питань, від яких залежить успішне завершення навчального року. Неприпустимо, щоб зараз був під загрозою друк документів — свідоцтв, атестатів. Тому що досі не проведено тендерів на виготовлення відповідних бланків. Досі не вирішено проблему з підручниками для 4-го і 7-го класів. І тепер під загрозою буде 8-й клас. Я вважаю, що це ті речі, які потрібно обов’язково вирішувати.

На вирішення цих питань, та й не лише їх, потрібні кошти. Фінансування освіти і науки погане. Але ж це парламент, у тому числі й комітет з питань освіти і науки, голосував за нього. Що тепер робитимете, де шукатимете гроші?

Дефіциту освітньої субвенції у бюджеті-2016 не було, але було неправильне рішення, пов’язане з професійно-технічною освітою. І коли я ставила перед голосуванням на бюджетному комітеті питання, що ми не можемо передавати містам обласного значення професійно-технічну освіту, Міністерство фінансів запевнило: міста обласного значення мають достатню дохідну частину, воно все перерахувало й абсолютно чітко це гарантує. Хоча нам не показали цифр. Мінфін мав провести реальний прогноз доходів. У нас не було тоді виходу. Тепер доведеться виправляти цю ситуацію.

Була проблема з підручниками. Нині вже прийнято розпорядження Кабінету міністрів, і його якнайшвидше розглядатимуть на бюджетному комітеті, щоб ми мали фінансування на підручники 8 класу. Якщо говорити про фінансування в цілому, то в нас сьогодні цей показник становить 5.2% ВВП. Це дуже низький для нашої країни показник. Я ставитиму перед урядом питання, щоб частина коштів, отриманих від перевиконання державного бюджету в дохідній частині, спрямовувалися на актуальні потреби в системі освіти. Нам треба переглядати політику фінансування освіти і науки. Що стосується науки — я переконана, що ми маємо її перевести в залежність від якісних показників. Тобто треба змінювати механізм, а не йти шляхом простого скорочення кількості грошей.

Вам доведеться запроваджувати реформи, широка підтримка в суспільстві яких не гарантована (наприклад, 12 річка, оптимізація шкіл). А ось для вас вони нестимуть серйозні репутаційні ризики. Ви підете на це?

Перед нами — величезна інформаційна робота. Маємо пояснити, що таке 12-річна школа і чому в Європейському Союзі до 18 років людина обов’язково здобуває шкільну освіту. Інша річ, що нам треба диверсифікувати ці можливості для людини, щоб вона впродовж трирічної старшої профільної освіти могла здобути професію. Так влаштована освіта в Європейському Союзі, бо це дозволяє підготувати дітей, підлітків до життя в суспільстві XXI ст. А це потребує нового змісту і більшого часу навчання. Українські школярі нічим не гірші за однолітків з Великої Британії, Фінляндії чи Польщі. Тому ми не відступимося, хоча буде важко.

А оптимізація шкіл, зокрема сільських?

У нас підписаний меморандум із МВФ, прийнятий бюджет, у яких сказано про необхідність оптимізації шкіл, в яких навчається менше ніж 25 учнів. Тоді йшлося про 800 шкіл. Під час прийняття бюджету я наполягла, щоб оптимізація не стосувалася початкових шкіл. Таким чином, шкіл, які треба оптимізувати, стало значно менше. Але я сподіваюся, що ми координуватимемо наші плани з міністерством регіонального розвитку. У них є ресурси, наприклад на ремонт доріг, розвиток госпітальних та освітніх округів. Лише коли є і дорога, і автобус, і краща школа, куди можна довозити дітей, — можна закривати сільську малокомплектну школу.

Чи залишите ви стару команду заступників і голів департаментів у міністерстві освіти, а чи прийдете туди зі своєю командою?

До питання команди повернемося трохи згодом. У ній будуть і ті, хто нині працює в міністерстві, і нові люди. Є стратегічне бачення і план дій. Але потрібен час, щоб визначитися з докладним оглядом проблем та найнагальніших пріоритетів. Спочатку — проблеми і завдання, потім — фахівці з конкретними прізвищами для вирішення цих завдань.

Оксана Онищенко, газета «Дзеркало тижня».

Share:

If you have any questions, please do not hesitate to contact us.
We will answer you as soon as possible!

About the company

The determining factor of the company's leadership in the domestic information technology market is the dedicated work of the team with a high level of professionalism of the best domestic IT specialists.

Our story

Our history is a path of innovation, professionalism and continuous development. Over the years, we have built our reputation on the trust of our clients and partners by providing high quality services.

Achievements

Our achievements are the result of our tireless work and commitment to excellence. We have implemented numerous projects and gained recognition in the domestic market. Each success is a step towards new heights and opportunities for development.

Licences and patents

Licences and patents are proof of our innovation and high standards. These official documents certify the right to use technologies and solutions that meet government requirements and standards.

Press centre

This section is a source of current news, events and information about our company's activities. We publish articles, news and announcements to keep our clients and partners informed of the latest changes and updates in the life of the company and the industry as a whole.

Information for shareholders and stakeholders

Key data on financial results, development strategies and important decisions of the company. We ensure transparency and openness by providing up-to-date reports and materials.

IPS "Osvita"

An information and production data processing system that ensures the reliability, integrity and reliable protection of data, as well as prevents unauthorized access to them. The system is designed to provide individuals and legal entities with information on education.

Euroosvita

The Centre for International Projects "Euroeducation" was established in 2003 on the initiative and with the support of the Research Institute of Applied Information Technologies of the Cybernetic Centre of the National Academy of Sciences of Ukraine.

EDEBO

An integrated information and telecommunication system for collecting, registering, processing, storing and protecting information and data on education. A distributed multi-level system with more than 3000 nodes and educational institutions.

Unified state register of legal entities, individual entrepreneurs and public organizations

The register is a key tool for ensuring transparency and availability of information about business entities, their legal status, founders, types of activities and other important data.

Register of educational institutions

To date, the information base of the system has more than 20 million records and contains information about all educational institutions of Ukraine, regardless of the forms of ownership, powers and level of accreditation.

Diploma supplement

The document contains detailed information about the qualifications and academic achievements of the graduate, which contributes to the international understanding and recognition of the diploma. It is issued together with the diploma and is an integral part of it. The app helps build a successful career in leading Ukrainian companies and in the EU.

Electronic student card

The document is a "smart" card that uses a built-in microprocessor chip as an information carrier. A student card simultaneously functions as a means of obtaining transport benefits and/or a payment instrument.

IAS education monitoring

The information and analytical system for monitoring education was developed by the Research Institute to improve the learning process, strengthen control over educational, administrative and economic activities both within the educational institution itself and by the district and city departments of education and science.

Portal "My Education"

All services of the school information space "Moya Osvita" contribute to the improvement of the effectiveness of communication between teachers and parents, which affects the improvement of the educational process. The information is transferred from the School system.

Entrant

"Abiturient" will prepare you for the external independent testing in the main 8 subjects through distance learning courses. Professional methodologists have developed tests for you according to the requirements of the programme.

Software development

Our company specialises in the development of software and mobile applications for various platforms, providing a full product development cycle - from design to implementation and support. Our solutions are tailored to the needs of our clients, helping to improve work efficiency and user experience.

Consulting in the field of information technology

We provide professional advice and analytical support in the development of projects and products, helping clients to clearly define goals and strategies. Our experts provide in-depth analysis of the market, technology trends and user needs to ensure successful project implementation. 

Implementation and support of software products and projects

Implementation of software products includes integration of the developed solutions into the customer's business processes with minimal risks and high efficiency. We ensure the smooth operation of products by providing technical support and user training.

Production of education documents

As a manufacturer of state-standard educational documents with 15 years of experience, the Research Institute of Applied Information Technologies expresses its respect and offers cooperation in this area!

Student card

The document is an element of the information and analytical system for accounting and reimbursement of benefits to students of higher education institutions and students of vocational schools. The information carrier is an embedded microprocessor (chip module).

Pupils card

A personalised document, protected against forgery, confirming the identity of the student, the educational institution in which he/she is studying, and the locality in which the educational institution is located. 

Polygraphic and print

The company has its own powerful production base, which allows it to produce plastic cards, print on dense and heavy materials, and provide rapid printing services.

Vocational school

Our vocational school provides high standards of education, using advanced technologies and methods to train competitive specialists.

Trainings

Trainings are an integral part of supporting users of software developed by the Research Institute of Applied Information Technologies.

Developments for higher education institutions

AS "Deanery"

A software and technology complex for managing the educational process of an educational institution, designed to organise the work of methodologists and reduce the amount of paperwork.

AS "Admission Committee"

Automates the work of the admissions committee and ensures the storage of personal files of applicants and information on admission results for use in the institution's departments. 

AC "Studmistechko"

A unified database is being created to control the campus housing stock and facilities, the procedure for accommodating students, postgraduates, doctoral students and outsiders, and the issuance and accounting of accommodation documents.

Web Dean's Office

Student and teacher e-cabinets are designed to simplify processes directly related to students, their workload and academic performance, and to automate processes related to information and scheduling.

Safe ZVO

The system of access control in the Higher Education Institution provides reliable protection of students and teachers, limiting access to outsiders. The system works on the basis of electronic cards, which allows for quick identification of each visitor.

Mobile application

The mobile application of ASU of higher education institutions is designed for students and teachers of higher education institutions that use ASU of higher education institutions, which allows easy and convenient access to the current schedule of classes and other academic events at the university.

Developments for secondary education institutions

AC "School"

Software and technology complex for the effective management of a secondary school. Work with up-to-date and historical information on students, form various selections from student lists - by lessons, classes, etc.

Safe and smart school

An integrated solution based on STOP-Net ACS and the School automated system. Organisation of a reliable automated access control regime to the territory of the educational institution. Implementation of multifunctional contactless student cards based on Mifare Plus technology.

Test speaker system

It is an integral part of the automated system "School" and can also be used as a separate software product for conducting intermediate and final tests of pupils, students, employees and other persons.